Porady UOKiK w sprawie pożyczek, część 1

dodano: 25-06-2018

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta dość regularnie wypowiada się na temat pożyczek pozabankowych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta dość regularnie wypowiada się na temat pożyczek pozabankowych. Warto przy tym podkreślić, że w żadnej z tych wypowiedzi nie mówi się, że pożyczki są złe, że za drogie, nieopłacalne czy wręcz groźne. Nie – to raczej zestaw wskazówek dla klientów, którzy rozważają zaciągnięcie podobnego zobowiązania. Omówimy te wskazówki w dwóch kolejnych wpisach.

Zabezpieczenie od razu


Teoretycznie pożyczkodawca może zdecydować się na wyznaczenie wysokiego zabezpieczenia albo zastrzeżenie sobie prawa do wyznaczenia zabezpieczenia w przyszłości. Taki zapis godzi jednak mocno w interes konsumenta – zabezpieczenie zawsze powinno być ustalone w taki sposób, aby nie przekraczało rzeczywistych kosztów pożyczki. Bardzo ważne jest to przypadku weksla. Rada Kredytologa brzmi: nigdy nie podpisuj weksla in blanco, jeśli nie jest jasno wskazana maksymalna kwota, jaką pożyczkodawca może wpisać.

Jeśli chodzi o weksle, to nie należy podpisywać tych, które nie zawierają klauzuli „nie na zlecenie”. Dopiero obecność tego zapisu sprawia, że prawo do wypłaty z weksla będzie miał tylko realny wierzyciel.

Dodatkowe opłaty


Ustawowo ograniczona jest wysokość wszystkich pozaodsetkowych kosztów kredytu – nie mogą one przekroczyć 100% jego wysokości. To jednak górny limit (który, jak zobaczysz nawet w oficjalnych materiałach informacyjnych, firmy pożyczkowe notorycznie ignorują). Po prostu więc usiądź z umową i oceń, czy wszystkie dodatkowe prowizje, opłaty za zwłokę i dodatkowe koszty nie są przesadnie wysokie. Nie przejmuj się ustawowymi ograniczeniami – oceniaj te kwoty według własnych kryteriów, ponieważ tak zrozumiesz więcej.

Warto dodać, że pozaodsetkowym kosztem są także opłaty za przedłużenie, dlatego istnieje furtka prawna, która pozwala dochodzić ich zwrotu albo przeliczenia wpłat na poczet spłaty pożyczki, ale to już temat na zupełnie inny wpis.

Bezzwrotne opłaty? Nigdy


To, że poważne firmy pożyczkowe zwracają nawet przelew autoryzacyjny na jeden grosz, nie wynika z ich dobrej woli. To przymus, który nałożył na nich ustawodawca. W pożyczce nie ma prawa być żadnych opłat, które byłyby bezzwrotne. Prowizja za udzielenie pożyczki, opłata manipulacyjna, opłata za rozpatrzenie wniosku, opłata za przygotowanie wypłaty: wszystkie one pojawiają się w różnych umowach i często są nie tylko wysokie, ale i bezzwrotne. Ustawa jednak jasno mówi, że wszystkie koszty mają zostać zwrócone konsumentowi, jeśli kredyt nie zostanie wypłacony, a także wtedy, kiedy umowa nie zostaje zawarta. I tu kolejna ciekawostka: za umowę niezawartą uważa się również umowę, z której konsument zrezygnował, korzystając z przysługującego mu prawa do odstąpienia od umowy zawartej za pośrednictwem internetu.

Mówiąc krótko – jeśli rezygnujesz z pożyczki online, to cała kasa, jaką musiałeś wpłacić, musi wrócić do ciebie. Dotyczy to również kredytowalnych kosztów potrącanych z kwoty pożyczki. Jeśli odstępujesz od umowy, to musisz wyjść na zero. Każdy inny manewr jest niezgodny z prawem.
Musisz to zobaczyć: Kredyt gotowkowy online
[powrót]
Pożyczki pozabankowe online dla każdego

Pożyczka Pozabankowa Online dla każdego

Pożyczki na dowód nawet bez zaświadczeń i weryfikacji telefonicznej

  • Czy można dostać pożyczkę gotówkową bez sprawdzania i weryfikacji baz danych?
  • Czy gotówkowe pożyczki pozabankowe można otrzymać od ręki, bez zaświadczeń przez internet online, posiadając tylko dowód osobisty?
  • Czy pożyczka gotówkowa może być tania i szybka?
  • Czym różni się pożyczka na raty, długoterminowa od chwilówki?

Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć bezpośrednio w opisach ofert, które we współpracy z nami przygotowały firmy pożyczkowe.

3 sposoby na darmowe, osobiste, oszczędnościowe konta bankowe przez internet online.

Posiadanie konta to nie tylko wygoda, ale coraz częściej konieczność. Czy Ty masz już konto bankowe? Jeżeli nie masz konta w banku, najwyższy czas je otworzyć. Założenie konta w banku może wiązać się z kosztami stałymi lub zmiennymi. Kredytolog rekomenduje rachunki bankowe które można otworzyć za darmo, a ich utrzymanie nic nie kosztuje, niezależnie od tego czy wykonywane są transakcje. Takie konta bankowe nazywane są potocznie darmowymi. We współpracy z najlepszymi bankami Kredytolog przygotował ofertę rachunków bankowych w kategoriach: osobiste konta oszczędnościowe, konta bankowe dla firm i konta dla młodzieży. Każde z tych kont można otworzyć przez internet online potwierdzając swoją toższamość na trzy sposoby: dokonując przelew symbolicznej kwoty z innego swojego rachunku, podpisując umowę przy kurierze, który bezpłatnie dostrczy umowę rachunku lub decydując się na wizytę w banku. Najpopularniejszą i najwygodniejszą metodą jest oczywiście podpisanie umowy w obecności kuriera i ten sposób polecamy.

Kredyt gotówkowy online | Kredytolog.com

Kredyty Gotówkowe Online

Każdy by chciał, żeby kredyt gotówkowy był łatwo dostępny, tani i szybki. Mogą na to liczyć głównie osoby które nie mają negatywnych wpisów w bazach danych z dłużnikami. Banki obligatoryjnie sprawdzają BIK (Biuro Informacji Kredytowj). Osoby bez złego biku mogąoferują liczyć na kredyt nawet bez zaświadczeń na dowód osobisty. Czasami wystarczy PIT lub oświadczenie o dochodach, którego w większości przypadków banki nie sprawdzają i nie weryfikują u pracodawcy. Kredytolog ma na stronie tanie kredyty gotówkowe nawet dla osób bez histori kredytowej.

Kredyt online na dowód nawet bez zaświadczeń

Jeśli brakne Tobie kasy na mieszkanie, auto, wczasy... my Twój problem rozwiążemy, tani kredyt Ci znajdziemy!

Przyznanie kredytu uzalżnione jest od oceny zdolności kredytowej

Filtrowanie firm pożyczkowych

Czy wiesz, że wśród pożyczek są oferty bezpośrednich pożyczkodawców i posredników z nimi współptacujących? Kredytolog podpowie Ci który pożyczkodawca współpracuje z jakimi markami. Pomożemy Ci odrzucić pożyczkodawcę, który odmówił Ci pożyczki oraz pośredników z nim współpracujących. Zminimalizuj ryzyko, że wniosek Twój za pośrednictwem innej marki trafi do tego samego pożyczkodawcy.

Jako pierwsi w styczniu 2020 roku udostępniliśmy filtrowanie firm pożyczkowych i pośredników.

Kredyt online na samochód nowy i używany

Kredyt na samochód

Samochód kupowany na kredyt stanowi dla banku zabezpieczenie spłaty kredytu, który został przyznany na zakup auta. Większość banków wymaga potwierdzenia zakupu samochodu, a w niektórych przypadkach kredyt na samochód przelewany jest bezpośrednio na konto zbywcy pojazdu. Kredyt samochodowy może być przyznany na zakup nowego lub używanego auta. Już teraz podejmij decyzję o zakupie samochodu na raty i spłacaj go nawet przez 72 miesiące w lekkich, niskich ratach. Jeżeli posiadasz dowód osobisty, email i telefon, wstępną decyzję kredytową otrzymasz online po wysłaniu wniosku przez internet.

Pożyczka Giro z wypłatą na poczcie

Jeżeli z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz otrzymać przelewu na swoje konto w banku, można gotówkę odebrać na poczcie. Pokażemy Ci które firmy pożyczkowe mają taką metodę wypłaty pożyczki.

Na dolegliwości finansowe Kredytolog.com

Gdy w portfelu forsy mało, a coś kupić by się chciało, my Twój proble rozwiążemy i pożyczkę Ci znajdzemy!

Udzielenie pożyczki zależne jest od oceny zdolności kredytowej

Na mocy zapisów zawartych w artykułach 14, 16 oraz 17 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530), każdy Pożyczkodawca ma prawo przekazać dane Pożyczkobiorcy do Biur Informacji Gospodarczej, co może wpłynąć na zdolność kredytową Pożyczkobiorcy.

Kredytolog udostępnia oferty pożyczek, kredytów i innych usług z sektora finansowego nie będąc pożyczkodawcą. Przedstawione opisy nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Zastosowanie mają regulaminy dostępne na stronach internetowych do których Kredytolog przekierowuje.