Porady UOKiK w sprawie pożyczek, część 2

dodano: 30-06-2018

UOKiK, badając umowy firm pożyczkowych, znalazł naprawdę wiele różnych usterek.

Nie wszystkie były poważne i powinny budzić niepokój, ale sam fakt, że do marca 2016 wydano ponad 30 decyzji w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, świadczy o tym, że i dziś rynek pożyczek nie jest do końca bezpieczny. Będzie bezpieczniejszy, jeśli pożyczkobiorcy zastosują się do porad Urzędu.

Dobry regulamin to podstawa


Trudno nam sobie wyobrazić, że ktoś, kto chce pożyczyć pieniądze, nie czyta umowy albo regulaminu serwisu pożyczkowego. UOKiK jednak dowiódł, że chyba nie jest to wielki problem, ponieważ w niektórych serwisach regulaminu w ogóle nie było, a w innych był napisany tak, że nikt, kto by go przeczytał, nie zdecydowałby się na złożenie wniosku. Porada od Kredytologa będzie jednak prostsza: jeśli nie ma regulaminu i wzoru umowy – zwiewaj! Jeśli jest, sprawdź, czy podane są pełne i prawdziwe dane pożyczkodawcy, czy wyszczególnione są wszystkie opłaty i czy umowa informuje o możliwości odstąpienia w ustawowym terminie.

Patrz na niskie opłaty


Jeśli regulamin wspomina o opłatach w wysokości 20 złotych, to łatwo je przeoczyć. Przecież to niewiele w stosunku do całej pożyczki. Jeśli jednak tyle właśnie wynosi opłata karna za jeden dzień zwłoki w płatności, to umowa nie chroni konsumenta w wystarczającym stopniu. Tak samo będzie w przypadku drastycznie rosnących kosztów upomnienia – można je oczywiście naliczać, ale nie mogą one wynosić np. 80 złotych za telefon czy wezwanie wysłane listem. Co, jeśli takie są? Można nawet po podpisaniu umowy dochodzić swoich praw przed sądem i ma się spore szanse na sukces.

Cały problem polega na tym, że firmy pożyczkowe często rozbijają dodatkowe koszty na małe, łatwe do zbagatelizowania koszty. Wybierz więc sprawdzoną firmę, a wtedy będziesz miał pewność, że umowa jest napisana przynajmniej dobrze, bo idealnych jest naprawdę niewiele.

Prawdziwość informacji to klucz to decyzji


Sam fakt, że przedsiębiorca podaje RRSO, nie wystarcza. Obowiązek informacyjny musi być zrealizowany zgodnie z ustawowym szablonem, a przykład reprezentatywny musi być naprawdę reprezentatywny. Jeśli oferta jest promocyjna, to klient musi mieć dostęp do informacji dotyczącej oferty standardowej. Pominięcie tych danych sprawia, że decyzja o złożeniu wniosku ma kiepskie podstawy i jako taka może stanowić podstawę do unieważnienia umowy. Nie są to zresztą czcze pogróżki, bo rekordowa kara nałożona przez UOKiK na firmę pożyczkową (wynosiła 320 tysięcy złotych) była właśnie konsekwencją nieprzekazania klientom pełnej informacji.

Pamiętaj – w dobrej firmie pożyczkowej nie musisz błagać o informacje, bo ich udzielenie jest podstawowym obowiązkiem pożyczkodawcy. Jeśli firma pożyczkowa tego nie robi, najwygodniej będzie złożyć wniosek gdzie indziej – pozwoli ci to ominąć wiele naprawdę poważnych trudności.
[powrót]
Pożyczki pozabankowe online dla każdego

Pożyczka Pozabankowa Online dla każdego

Pożyczki na dowód nawet bez zaświadczeń i weryfikacji telefonicznej

  • Czy można dostać pożyczkę gotówkową bez sprawdzania i weryfikacji baz danych?
  • Czy gotówkowe pożyczki pozabankowe można otrzymać od ręki, bez zaświadczeń przez internet online, posiadając tylko dowód osobisty?
  • Czy pożyczka gotówkowa może być tania i szybka?
  • Czym różni się pożyczka na raty, długoterminowa od chwilówki?

Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć bezpośrednio w opisach ofert, które we współpracy z nami przygotowały firmy pożyczkowe.

3 sposoby na darmowe, osobiste, oszczędnościowe konta bankowe przez internet online.

Posiadanie konta to nie tylko wygoda, ale coraz częściej konieczność. Czy Ty masz już konto bankowe? Jeżeli nie masz konta w banku, najwyższy czas je otworzyć. Założenie konta w banku może wiązać się z kosztami stałymi lub zmiennymi. Kredytolog rekomenduje rachunki bankowe które można otworzyć za darmo, a ich utrzymanie nic nie kosztuje, niezależnie od tego czy wykonywane są transakcje. Takie konta bankowe nazywane są potocznie darmowymi. We współpracy z najlepszymi bankami Kredytolog przygotował ofertę rachunków bankowych w kategoriach: osobiste konta oszczędnościowe, konta bankowe dla firm i konta dla młodzieży. Każde z tych kont można otworzyć przez internet online potwierdzając swoją toższamość na trzy sposoby: dokonując przelew symbolicznej kwoty z innego swojego rachunku, podpisując umowę przy kurierze, który bezpłatnie dostrczy umowę rachunku lub decydując się na wizytę w banku. Najpopularniejszą i najwygodniejszą metodą jest oczywiście podpisanie umowy w obecności kuriera i ten sposób polecamy.

Kredyt gotówkowy online | Kredytolog.com

Kredyty Gotówkowe Online

Każdy by chciał, żeby kredyt gotówkowy był łatwo dostępny, tani i szybki. Mogą na to liczyć głównie osoby które nie mają negatywnych wpisów w bazach danych z dłużnikami. Banki obligatoryjnie sprawdzają BIK (Biuro Informacji Kredytowj). Osoby bez złego biku mogąoferują liczyć na kredyt nawet bez zaświadczeń na dowód osobisty. Czasami wystarczy PIT lub oświadczenie o dochodach, którego w większości przypadków banki nie sprawdzają i nie weryfikują u pracodawcy. Kredytolog ma na stronie tanie kredyty gotówkowe nawet dla osób bez histori kredytowej.

Kredyt online na dowód nawet bez zaświadczeń

Jeśli brakne Tobie kasy na mieszkanie, auto, wczasy... my Twój problem rozwiążemy, tani kredyt Ci znajdziemy!

Przyznanie kredytu uzalżnione jest od oceny zdolności kredytowej

Filtrowanie firm pożyczkowych

Czy wiesz, że wśród pożyczek są oferty bezpośrednich pożyczkodawców i posredników z nimi współptacujących? Kredytolog podpowie Ci który pożyczkodawca współpracuje z jakimi markami. Pomożemy Ci odrzucić pożyczkodawcę, który odmówił Ci pożyczki oraz pośredników z nim współpracujących. Zminimalizuj ryzyko, że wniosek Twój za pośrednictwem innej marki trafi do tego samego pożyczkodawcy.

Jako pierwsi w styczniu 2020 roku udostępniliśmy filtrowanie firm pożyczkowych i pośredników.

Kredyt online na samochód nowy i używany

Kredyt na samochód

Samochód kupowany na kredyt stanowi dla banku zabezpieczenie spłaty kredytu, który został przyznany na zakup auta. Większość banków wymaga potwierdzenia zakupu samochodu, a w niektórych przypadkach kredyt na samochód przelewany jest bezpośrednio na konto zbywcy pojazdu. Kredyt samochodowy może być przyznany na zakup nowego lub używanego auta. Już teraz podejmij decyzję o zakupie samochodu na raty i spłacaj go nawet przez 72 miesiące w lekkich, niskich ratach. Jeżeli posiadasz dowód osobisty, email i telefon, wstępną decyzję kredytową otrzymasz online po wysłaniu wniosku przez internet.

Pożyczka Giro z wypłatą na poczcie

Jeżeli z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz otrzymać przelewu na swoje konto w banku, można gotówkę odebrać na poczcie. Pokażemy Ci które firmy pożyczkowe mają taką metodę wypłaty pożyczki.

Na dolegliwości finansowe Kredytolog.com

Gdy w portfelu forsy mało, a coś kupić by się chciało, my Twój proble rozwiążemy i pożyczkę Ci znajdzemy!

Udzielenie pożyczki zależne jest od oceny zdolności kredytowej

Na mocy zapisów zawartych w artykułach 14, 16 oraz 17 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530), każdy Pożyczkodawca ma prawo przekazać dane Pożyczkobiorcy do Biur Informacji Gospodarczej, co może wpłynąć na zdolność kredytową Pożyczkobiorcy.

Kredytolog udostępnia oferty pożyczek, kredytów i innych usług z sektora finansowego nie będąc pożyczkodawcą. Przedstawione opisy nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Zastosowanie mają regulaminy dostępne na stronach internetowych do których Kredytolog przekierowuje.